Trend

Prof. Dr. Necati Demir kimdir? Pelin Çift Gündem Ötesi

Cum gecelerinin merakla takip edilen programı Pelin Çift ile Gündem Ötesi yeni bölümü ile 24 Ekim Cumartesi saat 00:15’ten itibaren ekranlara geliyor.

TRT1’in cuma gecelerinde vazgeçilmez programı Pelin Çift ile Gündem Ötesi yeni bölümü ile 24 Ekim Cumartesi saat 00:15’ten itibaren ekranlara geliyor. Pelin Çift’in harika sunumu ile yayınlanan programda bu hafta neler konuşulacak merak ediliyor. Pelin Çift’in bugünkü konuğu Prof. Dr. Necati Demir oluyor. Prof. Dr. Necati Demir kimdir? Pelin Çift ile Gündem Ötesi

Prof. Dr. Necati Demir 20 Nisan 1964 yılında Ordu’da dünyaya gelmiştir. 1987 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiş ardından Gaziantep Sarılsalkım Orta okulunda öğretmenliğe başlamıştır.

Necati Demir, 1990-1994 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Lisesinde öğretmenlik yapmış, 1992 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Yeni Türk Dili Bilim Dalında Yüksek lisans eğitimini tamamlamış, aynı üniversitesinin rektörlük Türk dili okutmanlığı’nda görev almıştır.

Doktora eğitimini 1996 yılında Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Türk Dili Bilim Dalında tamamlayarak Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yardımcı doçent olarak atanmış ve 1997 yılında bu bölümün başkanlığına tayin edilmiştir.

2000 yılında doçent, olan Necati Demir, Ortaöğretim Sosyal Alanlar Bölümü Başkanlığına atanmış 2003 yılında da profesör olmuştur.

2010 yılında Gazi Üniversitesinde göreve başlayan Necati Demir, ayrıca alan araştırması yapmış, Türk masalları, efsaneleri, ninnileri, manileri, çocuk oyunları ve atasözlerini derleyerek sözlü Türk kültürünün en büyük arşivlerinden birini kurmuştur.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu