Ağrı’da Altın Rezervi Bulundu

AĞRI’nın Mollakara köyü ‘taşı, toprağı altın’ dedirtti. Köyde yapılan sondaj çalışmalarında altın rezervi bulundu. Haberi alan köylüler hem şaşırdı hem de kurulacak tesiste yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlanacağının sevincini yaşadı.

Ağrı'da altın rezervi müjdesi!

Diyadin ilçesine bağlı Mollakara köyünde yürütülen altın sondaj faaliyetlerinden sevindirici haber geldi. Mollakara köyüne yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki merada yapılan araştırma sonuçlarıyla ilgili, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhittin Güldal’dan sevindirici haber geldi.

Çok güzel bir rezerv bulduk: Güldal, kurumun internet sitesinde “Ağrı’da çok güzel bir rezerv bulduk. Bununla alakalı son çalışmalarımız bitti. Önümüzdeki mart-nisan ayı gibi tesisimizin temelini atacağız. İnşallah orada 400- 500 kişiyi de istihdam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

TMSF Başkanı’nın açıklaması en çok 70 haneli 500’den fazla nüfusu bulunan Mollakara köyünde yaşayanları sevindirdi. Altın haberini duyan köylüler hem mutlu oldu hem de çok şaşırdı. 

“Köyümüzün dağı, taşı, toprağı altın”

Heyecanla çalışmaların başlamasını beklediklerini söyleyen Muhtar Bünyamin Çiftçi, “Köyümüzde altın bulunduğunu duyunca çok şaşırdık. Köylülerin hepsi bana nasıl olduğunu sordu. Yapılan sondajlar da gösteriyor ki köyümüzün dağı, taşı, toprağı altın” dedi.

500 kişiye istihdam: Muhtar Çiftçi, “Burada 500’e yakın kişinin çalıştırılacağı söyleniyor. Bizim köyümüzün insanı da burada çalışacak. Hatta, buradan büyük kentlere göç edenlerin bile geri döneceklerine inanıyorum. Köyümüz ve çıkarılacak altınla da Türkiye’nin kaynakları gelişecek, millet iş, aş sahibi olacak” dedi.

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan, altın madeninin Ağrı iş dünyasını heyecanlandırdığını söyledi. Alpaslan, altın rezervinin kente yapılacak yatırımların hem ülke hem de bölge ekonomisini canlandıracağını belirtti.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu