Vergi Borç Yapılandırması Ne Zaman? Vergi Affı Çıkacak mı?

Koronavirüs salgını ile birlikte 2020 yılında borç yapılandırması olacak mı sorusu en merak edilen konular arasında yer alıyor. TBMM'de konu ile ilgili çalışmalar devam ederken vergi borç yapılandırması ve SGK prim borcu yapılandırması ana başlıklar olarak görünüyor. Vergi affı ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un vergi yapılandırmasına yönelik yaptığı açıklamalar sonrası bazı sorular gündeme geldi.

Koronavirüs süreci nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden borç affı gündeme geldi. Paket kapsamında 4 milyon vatandaşın 500 milyar liralık borcuna istinaden 1 yıla varan erteleme ve sonrasında taksitlendirme işlemi yapılacak. Peki bu paket hangi borçları kapsayacak?

Vergi affı ile ilgili gelişmeler bugünlerde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un geçtiğimiz günlerde vergi yapılandırmasına yönelik yaptığı açıklamalar sonrası bazı sorular gündeme geldi. Hangi borçlara vergi yapılandırması yapılacağı merak ediliyor.

VERGİ VE SGK PRİM BORCU YAPILANDIRMASI NE ZAMAN? 

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir çalışmaları bulunduğunu söyledi.

TBMM’ye sunulan 43 maddeden oluşan ekonomiye ilişkin torba teklifiyle ilgili açıklama yapan Muş “Vergi affı gündeminizde mi?” sorusuna, “Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması ile alakalı bir çalışmamız şu an var. Bu çalışmamızın teknik kısımlarını tamamlamaya çalışıyoruz. Tamamladığımız takdirde bu kanun teklifimizin görüşmeleri esnasında Plan Bütçe Komisyonumuza sunacağız” diye konuştu.

Bu çalışmayı daha önce de yaptıklarını hatırlatan Muş, “Onlara benzer olacak. Ama teknik kısımlar çalışmaları devam ettiği için onları komisyon aşamasında bu teklifimizi vereceğimiz zaman daha net bir şekilde sizlerle paylaşacağız. Vergi ve SGK yapılandırması üzerine çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Muş, soru üzerine, sicil affı ile ilgili bir çalışmanın söz konusu olmadığını belirtti.

BORÇLAR 1 YIL ERTELENECEK

AK Parti grubu, pandemi sürecinde yaşananlara dikkat çekip, “Şu ortamda borçlar yapılandırılıp taksitler hemen başlatılırsa, ödemelerde zorluk yaşanabilir. Bir yıl tüm borçlar ertelensin, daha sonra taksitler başlasın” dedi.

Çalışmalar da 1 yıl erteleme üzerine yapılmaya başlandı. Ancak erteleme süresinin 6 ay ya da daha kısa bir süre olması da gündemde. Erteleme sonrası borçların uzun süreli taksitlere bölünmesi planlanıyor.

FAİZ VE CEZALARA İNDİRİM

Kapsamı diğer yapılandırmalardan daha geniş olacak paket ile kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı vb başlıklarında indirime gidilmesi planlanıyor. Ancak bu oranların ne kadar olacağı henüz netleşmedi. Ayrıca taksitlerini düzenli ödeyecekler ile ilgili her türlü haciz işlemi de durdurulacak.

Ayrıca borçlarını düzenli ödeyen vatandaşların ödüllendirilmesi konusu da gündemde.

HANGİ BORÇLAR 1 YIL ERTELENECEK?

– Trafik cezaları,

– Köprü geçiş borçları,

– Yükseköğrenim KYK kredi borçları,

– SGK ve vergi primi borçları

– Tarım kredi kooperatifi kredileri,

– Kamuda alacaklara ilişkin gecikme faizleri, cezalar ve her türlü zamlar.

BORÇLARINI DÜZENLİ ÖDEYENLER DE GÜNDEMDE

Borçlarını düzenli ödeyen vatandaşların ödüllendirilmesi konusu da gündeme geldi. Onlara dönük bir jest yapılması konuşuluyor. Bu konu, düşünce aşamasında ve henüz karara bağlanmış değil.

FAİZ VE CEZALAR DA İNDİRİLECEK

Takvim’de yer alan habere göre kapsamı diğer yapılandırmalardan daha geniş olacak paket ile kamuya ilişkin borçların gecikme faizi, gecikme zammı vb başlıklarında da indirime gidilmesi planlanıyor. Ancak bu oranların ne kadar olacağı henüz netleşmedi. Ayrıca taksitlerini düzenli ödeyecekler ile ilgili her türlü haciz işlemi de durdurulacak.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu